pátek 2. října 2015

Podzimní vaření

dnes jsem tak trošku řádila v kuchyni :-)
U nás doma totiž nezbyla ani jedna domácí šťávka. A že jsem jich uvařila opravdu dost.
Ale tak nějak si je moji chlapy oblíbili. Koupila jsem si novou knihu a zkouším šťávky podle ní. :-)Jako první jsem zkusila ITALSKÝ LIMETOVÝ SIRUP

na přípravu 500 ml :
5 nevoskovaných limet
250 ml vody
500 g krystal cukru

zeleninovou škrabkou tence okrájíme kůru ze dvou limet. Proužky kůry dáme do hrnce a zalijeme vodou, kterou na mírném žáru přivedeme k varu. Hrnec odstavíme z plotny. Přidáme cukr a za občasného míchání ho necháme rozpustit. Mezitím z prvních dvou limet okrájíme bílou dřeň a ze zbývajících 3limet kůru včetně bílé dřeně a vnější blány.Oslazený odvar přecedíme a doplníme dílky limet. Směs přivedeme k varu, který udržujeme nejdéle však 15 min. Tekutina získá hustotu sirupu.
Sirup se podle chuti ředí vodou.


jako druhý- KOŘENĚNÁ OSTRUŽINOVÁ ŠŤÁVA250 g zralých ostružin
tence okrájená citronová kůra
250 g cukr krystal
špetka mletého hřebíčku
velká špetka mleté skořice
velká špetka mletého zázvoru
250 ml vody

ostružiny dáme do kastrolu,přidáme kůru, polovinu cukru,všechno koření a polovinu vody. Vše pozvolna vaříme 10 minut. Do druhého kastrolku si dáme druhou polovinu vody i cukru a za stálého míchání svaříme asi na třetinu.Hotový cukrový sirup přilijeme k ovoci, zamícháme a přes plátýnko přecedíme. Po vychladnutí přelijeme sirup do  odměrky,pokud nemáme 400 ml.- doplníme vroucí vodou.


takže máme sirupy dva, sklidila jsem šalvěj u staříků a dnes uvařila sirup šalvějový- obrana proti bacilům :-)žít na vesnici má své kouzlo- dostali jsme veliký košík rajčat. Dnes byl rajčatový salát k obědu,zítra bude lečo a já mám domácí bezlepkový kečup :-)


doma mnoho švestek a včera dala na své stránky Helenka recept  http://helenshomehelensworld.blogspot.cz/
a musím říct je to opravdu dobrůtka :-)a toto je vše pohromadě :-)Pořád mám pocit zimy, a musím říct, že jsem teprve včera přijala fakt - je podzim. A konečně jsem začala i s podzimní výzdobou :-)

šípky už máme připravené také:-)
jenom ty rána jsou opravdu dost studená ,opravdu se netěším na zítřejší vstávání po čtvrté hodince do práce :-(Přeji Vám krásný sluníčkový víkend a děkuji za nakouknutí. 
Zdena
6 komentářů:

 1. Zdeni, teda ty jsi šikulka, ty jsi toho navařila :-)) Já jsem nedávno dělala meduňkovo- mátový sirup a ještě není načatý....vařila jsem jablečnou marmeládu a pečený čaj, ale švestek moc letos nemám....jen nějaká ta jablíčka, ale taky jich moc není...Na víkend tu mám Alexíka a tak budu mít veselo :-) Mám o víkendu volno :-) to víš ty dva víkendy po šesti týdnech :D

  OdpovědětVymazat
 2. Zdeni, moc děkuji. Jablíčka mne teprve čekají☺
  Užij si víkend s mrňouskem ☺ i za mne. Já mám pracovní😉
  Měj se moc hezky☺

  OdpovědětVymazat
 3. Zdeničko, jsi pilná a je pravda, že žít na vesnici je úplně o něčem jiném, než ve městě. Zažila jsem obojí. Šťávy bych ale dělat nemohla ani tak, protože je ve všech dost cukru a manžel je diabetik. Ale moc se mi líbí tvoje podzimní výzdoba. To neznám a jsem nadšená. Umíš!!!

  OdpovědětVymazat
 4. Libuško moc děkuji, jsi moc milá. U nás bojuji já pouze s bezlepkem, tohle je v pohodě☺

  OdpovědětVymazat
 5. Zdeni, ty teda jedeš. Samé dobrůtky. Ještě že jsi mi připomněla ty šípky. Mám ještě pár od loňska, ale ty už asi nebudou mít tu správnou sílu, tak bych měla vyrazit na čerstvé. Vždyť zima už pomalu klepe na dveře. :-) Já jsem stihla jen pečený čaj a chystám se brzy nakládat zelí. Věnečky se ti moc povedly.:-) Měj se hezky.

  OdpovědětVymazat
 6. Jani, moc děkuji.☺Zeli nás také čeká, bez něho si tak nějak nedovedeme představit zimu☺
  Měj se moc hezky.☺

  OdpovědětVymazat